Rządowe Centrum Legislacji i tajemniczy skrypt GoStats
 Oceń wpis
   

logo Rządowego Centrum Legislacji (RCL.gov.pl)Coś mnie ostatnio bierze lekka paranoja: postanowiłem wyposażyć swoją przeglądarkę już nie tylko w AdBlocka+, BetterPrivacy i Targeted Advertising Cookie Opt-Out (TACO) -- ale i zacząłem eksperymentować z Fire GPG (to smutna konsekwencja przerzucenia się na pocztę w przeglądarce) -- ale i skusiłem się na NoScript.

Następnie zaś, w celu obadania co nam szykują w temacie blokowania dostępu internetu -- co za paradoks, amerykański Departament Stanu wyda 45 mln dolarów na program wspierający swobodny przepływ informacji w internecie, nawet Hilaria Clinton apeluje o coś tam do Pekinu, my zaś przywracamy GUKPiW, a co dzielniejsi posłowie chcą wtrącić do więzienia osoby, które korzystają z usług internetowych pomagających chińskim dysydentom -- przeszedłem się na stronę Rządowego Centrum Legislacji. (W skrócie: RCL to podległy Prezesowi Rady Ministrów urząd odpowiedzialny za jakość polskiego prawa i prawidłowość legislacji.)

Odwiedziłem zatem stronę RCL.gov.pl i... zdębiałem. Twórcy serwisu zdecydowali się bowiem zbierać dane o użytkownikach witryny poprzez skrypt tajemniczej formy GoStats.pl.
Zobaczcie zresztą sami:

skrypt gostats.pl na stronie Rządowego Centrum Legislacji

Piszę o GoStats.pl jako o tajemniczej firmie, ponieważ na jej stronie (nie linkuję, ale wiecie co wpisać w przeglądarce) nie ma ani słowa o tym, co jest wymagane zarówno ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 5-6) czy art. 173 prawa telekomunikacyjnego, ani też słowa z tego, co nakazuje kodeks spółek handlowych oraz inne przepisy.
Słowem: nie wiadomo co to jest ten GoStats.pl: brak siedziby i adresu, regulaminu użytkownika (są tylko dość lakoniczne "zasady korzystania" oraz "polityka prywatności").

Nie mniej lakoniczny jest rejestr WHOIS, z którego można się dowiedzieć tylko tyle, że domena została zarejestrowana w Księstwie Luksemburg. Dopiero poszukanie informacji o bliźniaczych adresach -- na przykład GoStats.com i GoStats.de -- prowadzą do niejakiego Richarda Chmury. (Patrząc na stronę www.richardchmura.com mogę powiedzieć, że facet wygląda przyzwoicie, ale co z tego...?)

Braki te nie przeszkadzają jednak RCL -- przypomnijmy: instytucji odpowiedzialnej za jakość prawa w Polsce -- korzystać z usług firmy, o której nie można powiedzieć dosłownie NIC.
Z wyjątkiem tego, że Rządowe Centrum Legislacji reklamuje jakieś "liczniki na bloga" (WTF?)

Osobny, ale wcale nie nieistotny temat to niezdrowe raczej zainteresowanie Rządowego Centrum Legislacji internautami: po co im wiedzieć kto, kiedy, skąd i w jaki sposób łączył się ze stroną RCL.gov.pl? Przecież

Sprawdziłem pod tym kątem inne serwisy okołorządowe i nie znalazłem GoStats.pl ani na premier.gov.pl, ani na sejm.gov.pl, nie ma go na Mofnet.gov.pl oraz MF.gov.pl, z usług GoStats.pl nie korzystają Prezydent.pl, Rada Legislacyjna ani UKE.gov.pl, nie uświadczycie skryptu na stronie Senatu... nieszczęsny ombudsman korzysta z nieszczęsnego Stat24.pl (ale już nie na okropnym CodziennikuPrawnym.pl). Ba, nawet GIODO.gov.pl jest "czysty" -- o ile na miano czystego można zarobić instalując skrypt Google Analytics, bo ten króluje prawie wszędzie (nie ma go chyba tylko na Sejmie i Senacie oraz u Premiera).

Po co im to wiedzieć? Chcą się o reklamy ścigać? Dla nich też ważna lokata w Megapanelu?

W sprawie statystyk GoStats posłałem listela z pytaniami do RCL, ale jak dotąd nie uzyskałem odpowiedzi. Jak dostanę -- nie omieszkam poinformować P.T. Czytelników.

Komentarze (29)
Bezwzględna zemsta KACZORA... ...bo każdy fotograf to...

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]