Czy Służba Więzienna jest służbą totalną?
 Oceń wpis
   

Zakład Karny we Wrocławiumotto na dziś: "Jesteśmy instytucją totalną i totalność daje nam prawną możliwość korzystania z siły, także fizycznej" -- płk Kajetan Dubiel, dyrektor generalny Służby Więziennej, w wywiadzie dla Ogólnopolskiego Portalu SW.

Gazeta.pl pisze, a ja się irytuję, że takie historie w zakładach karnych w ogóle są jeszcze możliwe. Mniejsza z dziewięcioma uzbrojonymi w cały ten ich szpej klawiszami, którzy w ramach przymusu bezpośredniego rzucają się na pojedynczego więźnia i jego puszkę po konserwie. Gorzej, że faktycznie Nadklawisz Generalny wydaje się akceptować metodę penitencjarną pt. tłuczenie więźniów (polecam pismo Komitetu Helsińskiego do ministra sprawiedliwości oraz klasyczne łubu-dubu Zarządu Głównego Rady ds. Kobiet Służby Więziennej (ciekawe co na to parytetki?) oraz polemikę Zarządu Głównego Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa.

Jest feler tego rodzaju, że między stale narastającą agresją osadzonych wobec funkcjonariuszy SW, o której pisze ZGRdKSW czy znormalizowanym ple-ple SOW a tekstem, iż "totalność daje nam prawną możliwość korzystania z siły" jest piekielna różnica (której w czołobitnych adresach się nie dostrzega, ale czemu mnie to nie dziwi?). Pochwalana przez płk. Dubiela siła totalna oznacza, że dla służby więziennej sposobność zastosowania przymusu bezpośredniego będzie rozwiązaniem samym w sobie dobrym, niezależnie od okoliczności -- wszakże "totalność" to stuprocentowe przeciwieństwo "prawa" -- zwłaszcza skoro sam przełożony najwyraźniej do tego zachęca...

I teraz czas na zdanie, którego nie mogę sobie odmówić w moim (smętnym) felietonie -- zdanie, co do którego z pewnością z Helsińczykami nigdy się nie zgodzimy. Otóż sęk w tym, że osobiście uważam, że wieloletnie (dożywotnie) osadzenie człowieka w więzieniu jest samo w sobie okropnie poniżające, wizja spędzenia wielu lat za kratami -- odzierająca z godności.
Dlatego też w przypadku najpoważniejszych przestępstw przeciwko życiu ludzkiemu (zabójstwo, zamach terrorystyczny) należy przywrócić karę śmierci, rozwiązanie z pewnością nie idealne, ale pozwalające na zachowanie resztek godności sprawcy najcięższych zbrodni (cytując siebie samego sprzed lat: "kara śmierci jest humanitarna – w przeciwieństwie do dożywocia, które zakłada, że można człowieka trzymać w klatce po kres jego żywota (z obietnicą wyjścia za 15-30 lat)".

To byłoby dobre rozwiązanie także dla innych -- wszystkich -- "podopiecznych" płk. Dubiela, niezależnie od tego, po której stronie krat zdarzyło im się spędzić kawałek swojego życia.
 

PS na ujęciu ZK we Wrocławiu, foto by Julo (Wikipedia), rozpowszechnione na public domain.

Komentarze (73)
Czemu policjanci mogą być... Przedmiot regulacji

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]