Kiedy rząd wypowie wojnę wypadkom drogowym?
 Oceń wpis
   

Biker

Dziś rano w czołowym zderzeniu busa przewożącego pracowników sadu z ciężarówką zginęło 18 osób. Osiemnaście kolejnych ofiar przerostu mocy silników nad pojemnością oleju w łepetynie woźniców oraz głupkowatej brawury (albo brawurowej głupoty) tych kierowców, dla których podwójna ciągła to po prostu jeszcze jeden niezrozumiały szlaczek. Oraz stanu naszych dróg i braku sensownych autostrad (albo chociaż dróg ekspresowych).

Wszystko to zdarzyło się niewiele ponad tydzień po tym jak rząd i parlament rozpoczęły "wojnę z dopalaczami". Przypomnijmy: wojny, którą spowodowała rzekoma śmierć 32-latka po zażyciu dopalaczy (rzekoma, bo jak później się okazało przyczyna zgonu była zgoła inna). I jeszcze parę innych zatruć.

Tymczasem każdego roku na polskich drogach ginie blisko 6000 osób, co daje Polsce miejsce w -- mało zaszczytnej -- czołówce państw UE (120 zabitych na każdy milion mieszkańców, przy średniej unijnej 69 ofiar). Od stycznia do grudnia z tego świata znika populacja miasteczka takiego jak Siewierz czy Tuchów. Większość z tych śmierci jest zdecydowanie mało spektakularna -- to nie jest trzęsienie ziemi w Kobe (też 5,5 tys. ofiar) -- wyjątki to właśnie wypadki pojazdów przewożących dziesiątki osób (jak np. katastrofa PKS pod Gdańskiem, w której zginęły 32 osoby czy dzisiejsze zdarzenie).

Biorąc pod uwagę najgorsze wyobrażalne statystyki (2 zgony po zażyciu "Tajfuna" miesięcznie): król dopalaczy wraz z całą jego świtą musieliby ciężko pracować 230 lat, żeby zabić tyle ludzi, ile na polskich drogach ginie w ciągu jednego roku.

Dziwię się zatem, że w rządzie -- w którymkolwiek rządzie -- nie pojawił się dotąd  r a d y k a l n y pomysł na ograniczenie tej hekatomby (choćby częściowo tak radykalny jak ustawa o dopalaczach). Autostrady buduje się u nas z tradycyjnymi opóźnieniami, przy szeleście przekładanych pod stołem pieniędzy, megazłodziejstwie -- oraz dziwnych układach i układzikach. Jeśli ktoś jednak uważa, że nawet wybudowanie tych setek kilometrów dróg wiele zmieni, wystarczy przypomnieć sobie co dzieje się na A4 między Krakowem i Katowicami (niekończące się remonty, mimo których pobierane są dziwaczne opłaty...)...
O haśle "tiry na tory" zapomnieli już prawie wszyscy -- ba, przewoźnicy uważają, że kampania nakłaniająca do przełożenia ciężkiego transportu na kolej "prezentuje negatywny obraz transportu samochodowego" (oczywiście każdy kierowca, który musiał przejechać przeszło 30 km w ruchu międzymiastowym ma ten wizerunek bardzo pozytywny) -- słowem: nie pozostaje nic innego jak bulić na te wszystkie nieszczęścia coraz więcej.

Zastanawiam się zatem jakiego rodzaju katalizatora trzeba użyć, by zmusić każdy cholerny rząd Rzeczypospolitej do wzięcia się za bary z tym problemem.
Bo jeśli nie stać naszego biednego kraju na takie drogi jak w Czeskiej Republice, to może chociaż ktoś się zastanowi jak to możliwe, że polski kierowca -- ten sam, który spychając inne pojazdy na polskiej szosie -- zadziwiająco pokornieje po przekroczeniu naszej południowej granicy (i zwykle 50 km/h w terenie zabudowanym oznacza tam dokładnie 50 km/h)?
A może po prostu trzeba namówić rząd, by wreszcie wypowiedział wojnę wypadkom drogowym?

(Na marginesie: statystyki pomijają liczbę kierowców, którzy zginęli bo nie zapięli pasów -- tych oczywiście pomijam w moim szczerym oburzeniu, bo każdy powinien mieć prawo wyboru -- ale i nie mówi się o tych kierowcach, którzy zginęli mimo/wskutek użycia pasów.)

Komentarze (65)
Czyje są wrocławskie krasnoludki? Legislacyjny zamach stanu
1 | 2 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]