Auchan tańczy i śpiewa [akt.]
 Oceń wpis
   

auchan śpiewaDzień bez afery dniem straconym. Teraz rekordy bije chyba Auchan, który na widok rozprzestrzeniającego się w sieci z prędkością światła filmiku z ponoć tragicznym zaśpiewem, ustami swojej dyrektorki ds. komunikacji (czyż można sobie wymarzyć śmieszniejszą nazwę stanowiska do strzelania sobie w stopę?) -- zażądał od internautów "natychmiastowego usunięcia materiału i podjęcia wszelkich kroków, tak aby w sieci nie widniały treści  naruszające  prawo do ochrony  wizerunku naszych pracowników".

Jak tam było z tym nagraniem, w jaki sposób filmik pojawił się na YT, w jaki sposób Auchan nakłonił swoich pracowników udziału w takiej tandecie oraz komu słoń na ucho nadepnął -- naprawdę nie wiem -- ale wiem, że ludzie niczego się nie nauczą.

Rozumiem troskę kierownictwa przedsiębiorstwa o wizerunek podwładnych: jasne jest bowiem, że film został nagrany na zlecenie chlebodawcy, więc jeśli pracownicy mogą mieć do kogokolwiek pretensje o naruszenie praw do ich wizerunku ("Rozpowszechnianie wyżej wymienionej piosenki, stanowiącej materiał wewnętrzny Spółki narusza wizerunek naszych pracowników. Zgodnie z art. 81 ust 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Tym samym naruszone zostały dobra osobiste naszych pracowników podlegające ochronie prawnej przewidzianej m.in. przez art. 23 i 24 kodeksu cywilnego."), to chyba w pierwszym rzędzie uderzą właśnie do Auchan.
Dlaczego? To bardzo proste: skoro dysponentem filmu był francuski koncern, to w pierwszym rzędzie do niego można zwrócić się z roszczeniem -- jeśli nie właśnie o naruszenie tego wizerunku, to o niedopełnienie jakichś tam obowiązków, wskutek czego film pojawił się w internecie.

Gorzej nawet, jeśli się okaże, że nagranie jednak jest elementem jakiejś kampanii reklamowej, za którą stała sieć hipermarketów. Bez znaczenia będzie wówczas czy sam w sobie filmik wypłynął po 4 latach bez zgody Auchana; jeśli pracodawca nie nabył praw do rozpowszechnienia wizerunku śpiewających pracowników, mogą oni skutecznie żądać naprawienia powstałej w ten sposób szkody właśnie od swojej firmy.
Jeśli natomiast sklep faktycznie jest zainteresowany usunięciem materiału, który "nielegalnie" zagościł w internecie, to zamiast siania FUD-u (który jak widać na załączonym obrazku na niektórych robi wrażenie...) niech zwróci się do YouTube z żądaniem usunięcia nagrania...
...gorzej jednak, jeśli się okaże, że nie będzie w stanie wykazać interesu prawnego (i tu jest pies pogrzebany: im bardziej go będzie wykazywać, tym bardziej może się pogrążać przed samymi śpiewającymi sprzedawcami).

 

[akt. 9 lutego, bo sobie coś przemyślałem]: No właśnie, w zasadzie to dlaczego Auchan w ogóle wypowiada się na temat ochrony wizerunku tych osób? Prawa do dysponowania wizerunkiem należą do sfery osobistej i nie mogą być przeniesione na inną osobę, chlebodawca nie nabywa tych praw tylko dlatego, że zatrudnia jakieś osoby -- więc skąd pomysł z powołaniem się na wizerunek właśnie?
Z tego względu i owszem, YT powinien usunąć filmik (jak i każda z osób, która go pociągnęła), ale wyłącznie na żądanie osoby uprawnionej -- czyli nie hipermarketu.

I drugi temat: dozwolony użytek. Jest bowiem bardzo możliwe, że każdy z pracowników biorących udział w nagraniu otrzymał plik na zasadzie "róbta co chceta" i ktoś z nich zdecydował się pochwalić rzeczą w internecie. Owszem, takie działanie nie wyłącza ewentualnej konieczności uzyskania zgody innych osób na rozpowszechnienie ich wizerunku, ale od strony prawnoautorskiej może się okazać, że jednak ów rozpowszechniający jest kryty.

Komentarze (7)
Dlaczego uważam, że nie mam o co... Paserski skrypt do zarabiania i...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]