Robota czyni wolnym
 Oceń wpis
   
§ 1. Jest sobie ponoć firma pod Szczecinem, świadcząca usługi typu call-center dla niemieckojęzycznych klientów, w której kierownictwo zakazało rozmawiać po polsku. Podobno nawet prywatne rozmowy pracowników powinny toczyć się po niemiecku. Kierownictwo chciałoby w ten sposób podnieść poziom znajomości języka Marksa i Wagnera (albo Goethego i braci Grimm) wśród personelu.

Personel - jak to personel - nie zna się, nie rozumie, nie orientuje, zarobiony jest; słówem: po niemiecku gadać o swoich własnych sprawach nie chce. Oporni jak np. Mirosław Michałowski wylatują nawet z pracy z zakazem pojawiania się na terenie Arvato Services. Kierownictwo tłumaczy wprawdzie, że zakaz rozmów po polsku dotyczy wyłącznie sali operacyjnej, tak aby klienci "nie denerwowali" się słysząc obce narzecze w tle ich profesjonalnej rozmowy, ale... kto by dociekał jaka jest prawda.

Pokrzywdzony pracownik zapowiedział oddanie sprawy do sądu pracy. Ma takie prawo, chociaż jeśli będzie słuchał cytowanego mecenasa, który powołuje się na ustawę o języku polskim - może być różnie. Nie wiem jaką Pan Michałowski miał umowę o pracę (czy pracodawca musiał uzasadnić jego wypowiedzenie) i czy ewentualne uzasadnienie obroniłoby się przed sądem, ale do stu tysięcy kartaczy - pachnie mi to tępą dyskryminacją.
Na zainteresowanie mediów podobne do tego jakim cieszyła się Bożena Łopacka i wizję kariery politycznej nie ma co liczyć ale sprawa sama w sobie może być ciekawa.


§ 2. Przed sądem pracy w Oleśnicy zaczął się inny ciekawy proces. Otóż kilku pracowników hipermarketu Selgros z Długołęki zdecydowało się założyć związek zawodowy. Jak się kierownictwo sklepu dowiedziało - raz-dwa wywalili prowodyrów z roboty na zbity pysk w dość nieładnym stylu.

Nie kocham związków zawodowych. To kula u nogi trzymająca przedsiębiorstwa, w których związkowcy mają wiele do powiedzenia w okowach XX wieku. Wystarczy sprawdzić czym związki się zajmują: tępieniem niedobrej burżuazji, księżycowymi teoriami ekonomicznymi, podburzaniem pracowników w branżach, które i bez tego są na krawędzi upadku (referendum strajkowe w kopalniach uważam za skandal do sześcianu). Takie moje prawo libertarianina.
Co gorsza doskonale wiem kim jest szef ZZ w dużym zakładzie pracy: korumpowany przez kierownictwo (my wam etat i gabinet a wy nam podpisik), grający swoją etiudę przeciwko innym strukturom związkowym. Do tego cały problem nadużycia wolności związkowej, o czym można napisać książkę-rzekę.

Dlatego dla Selgrosa - a zapewne i dla jego pracowników - lepiej byłoby gdyby związki zawodowe nie powstały. Ale myślę też, że pracodawca nie powinien stosować metod pozbycia się niewygodnych pracowników w sposób opisany w prasie: sobotnie wizyty kierowników w domach pracowników, antydatowane oświadczenia o wypowiedzeniu itp. zabiegi.
To śmieszne i żałosne wybiegi, które psują atmosferę w zakładzie i prowokują pracowników do myślenia o niepotrzebnych sprawach. Młyn na wodę konkurencji, która nie zapomni wykorzystać potknięcia w swojej polityce PR.
Komentarze (11)
Roman, ty się Boga nie boisz Thunderball
1 | 2 | 3 | 4 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]