Jeszcze parę słów o ZAiKS
 Oceń wpis
   
Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. A ZAiKS - ten nieustraszony pogromca wampirów - zapłaci pół miliona kary za naruszenie konkurencji.

Idzie oczywiście o pieniądze, a ściśle - o legendarną zachłanność ZAiKS, którą można piekło wybrukować i jeszcze na niezły pałac zostanie.
Otóż jakiś czas temu wkurzyły się Brathanki, że umowy podkładane przez ZAiKS zmuszają autorów i wykonawców do poddania się wyłącznej opiece także w zakresie publicznych wykonań i emisji w środkach masowego przekazu.

W ten sposób ZAiKS wymuszał na autorach - niezależnie od tego, czy byli oni członkami tego stowarzyszeni czy też nie! - wyłączności do decydowania gdzie muzyczka będzie grała i z jakich nośników, uzależniając od powierzenia zarządzania tymi prawami od oddania w zarząd tej dość szerokiej domeny (ze stanowiskiem ZAiKS można się zapoznać gdzieś tu i tu, jeśli ktoś ma cierpliwość przebić się przez ich superstronę). Działanie takie - zdaniem UOKiK oraz sądów, które badały sprawę w wyniku odwołań ZAiKS - oznacza wykorzystanie dominującej pozycji na rynku.

Od razu pomyślałem o "aferze Creative Commons" (skądinąd myśl swoją rozwinąłem w taki sposób, że doprowadziła mnie do mocnego acz logicznego wniosku: tak, ZAiKS to organizacja parająca się piractwem intelektualnym).

Wypada bowiem spytać: jak daleko trzeba się posunąć, żeby wreszcie sobie uświadomić, że wprawdzie pecunia non olet, ale w granicach prawa? Że monopolu na wiedzę nie ma nawet najbardziejsze z naszych stowarzyszeń "chroniących" (nie mogłem nie wsadzić słowa w cudzysłów) twórców i artystów.

Jakby komuś było mało, można sobie przeczytać rozweselającego newsa: brytyjska organizacja Performing Rights Society (odpowiednik naszego ZAiKS) wpadła na pomysł, że jeśli dzieci śpiewają kolędy, co do których autorskie prawa majątkowe jeszcze nie wygasły, trzeba płacić tantiemy, albo... śpiewać starsze piosenki.

Już słyszę szmer zacieranych rąk rodzimych specjalistów od wyciągania kasy za nic (stara kolęda to pół tematu, jest jeszcze tłumaczenie...) niestety, drodzy moi, myślę, że zdarzenie takie mieściłoby się w naszym art. 31 pr.aut., zgodnie z którym "Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie rozpowszechnione utwory podczas ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie pośrednio lub bezpośrednio korzyści majątkowych i artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia, z wyłączeniem imprez reklamowych, promocyjnych lub wyborczych".

PS na zdjęciu Don Vito Corleone, kadr z Ojca Chrzestnego, za Wikipedią. Mafia też proponuje pakietowy zakres ochrony, nieprawdaż?
Komentarze (1)
Oskarżony... EOT Art. 212 kk do lamusa?

Komentarze

2007-12-14 23:47:13 | *.*.*.* | Quake
Vito Corleone [0]
O ile pamiętam Ojca Chrzestnego, to Vito Corleone złożył pewnemu reżyserowi
"propozycję nie do odrzucenia". Najwyraźniej ZAiKS postanowił iść tą samą drogą.
Ciekawe kiedy krnąbrni autorzy zaczną znajdować w swoich sypialniach głowy koni :)
pozdrawiam skomentuj

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]