O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów
 Oceń wpis
   

powszechna akceptacja kart kredytowychPortaloza grzeje od paru dni straszliwy temat: kolejny zamach na karty płatnicze. Bo jak będziesz wyciągać kaskę ze ściany, zapłacisz za to "dodatkowo".

Słowem: nie dość, że nowe gorsze prawo ma pozwolić sprzedawcom na odmowę przyjęcia dowolnego rodzaju karty płatniczej (to ponoć sponsorują literki "world" od MasterCard), to jeszcze dopuści przerzucenie -- czas uczyć się złowrogiego wyrażenia surcharge -- części kosztów korzystania z kart bankowych na klientów.

Co jest, oczywiście, straszne i karygodne, ponieważ -- jak chcą przywoływani przez portalozę (czy ja mówiłem, że uwielbiam portal Tomasza Lisa? Rzadko gdzie są tak świetne teksty... w towarzystwie kompletnych bredni) eksperci -- "wprowadzi to chaos i przyniesie straty. Po pierwsze dlatego, że klienci nie będą wiedzieli, jaka opłata jest pobierana za wypłatę z konkretnego bankomatu"; a poza tym obecne zasady pobierania opłat kosztują polskich handlowców "od 70 do 100 mln złotych miesięcznie" (to o tym ile biedne sklepy płacą za straszną akceptację kart płatniczych... co przecież obowiązkowe nie jest).

z ustawy o usługach płatniczych:
art. 20. 1. Jeżeli odbiorca żąda opłaty za korzystanie z danego instrumentu płatniczego lub oferuje zniżkę, jest obowiązany poinformować o tym płatnika przed rozpoczęciem transakcji płatniczej.
2. Jeżeli dostawca lub inny podmiot uczestniczący w transakcji płatniczej żąda opłaty za korzystanie z danego instrumentu płatniczego, jest obowiązany poinformować o tym użytkownika przed rozpoczęciem transakcji płatniczej.
3. W razie niepoinformowania o opłacie, odpowiednio płatnik albo użytkownik nie są zobowiązani do jej uiszczenia. W razie niepoinformowania płatnika o oferowanej zniżce uznaje się, że umowa jest zawarta z uwzględnieniem zniżki oferowanej przez odbiorcę.
art. 21. W przypadku gdy zlecenie płatnicze dotyczące pojedynczej transakcji płatniczej jest przekazywane przez instrument płatniczy objęty umową ramową, dostawca nie jest obowiązany do dostarczania ani udostępniania informacji, którą użytkownik już otrzymał na podstawie umowy ramowej z innym dostawcą lub którą otrzyma na podstawie tej umowy ramowej.
art. 38. Jeżeli transakcja płatnicza nie wiąże się z przeliczaniem waluty, płatnik i odbiorca ponoszą opłaty określone w umowie zawartej przez każdego z nich ze swoim dostawcą.
Niestety, ja to widzę tak, że w sporze o stawki intercharge każda ze stron posługuje się manipulacjami i niedomówieniami, a cierpliwa publika to łyka:

 • akceptacja kart płatniczych, co by tu nie mówić, w ogóle nie jest obowiązkowa. Terminal można sobie do sklepu zamówić, ale nie trzeba. Jeden zaciśnie zęby licząc na wzrost obrotu, inny inaczej skalkuluje cenę, jeszcze inny poszuka oszczędności gdzieś indziej -- ba, nawet nikt nie zabroni organizacjom handlowców "zmówić" się i pokierować bądź akcją wypowiadania umów, bądź negocjacjami cenowymi;
 • nie jest też prawdą, że obecne prawo zabrania nakładania na użytkowników kart dodatkowych opłat. Wręcz przeciwnie: obowiązująca od przeszło roku ustawa o usługach płatniczych wprost mówi, że opłatę można pobrać, jeśli użytkownik został o tym poinformowany przed rozpoczęciem transakcji (art. 20 ust. 2), zaś wysokość opłat może być określona w umowie ramowej (art. 38 ustawy płatniczej);
 • zresztą ma to o tyle niekoniecznie wielkie znaczenie, że zgodnie z art. 6 ust. 15 ustawy o usługach płatniczych nie ma ona zasadniczo zastosowania do wypłaty gotówki z bankomatów, o ile właściciel bankomatu nie świadczy innych usług płatniczych (de facto odnosi się to do "niebankowych" sieci bankomatowych, jak np. Euronet); o bankomatach zasadniczo mówi (szczątkowa już) ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych (i też nie zakazuje pobierania opłat);
  z projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych:
  art. 38. 2. Użytkownik może być obciążony opłatą przez operatora urządzenia lub prowizją przez wydawcę z tytułu wypłaty gotówki przy użyciu karty płatniczej, jeżeli bezpośrednio przed dokonaniem wypłaty otrzymał informację o wysokości należnej opłaty lub prowizji. Wysokość opłaty lub prowizji nie może przekroczyć kosztów ponoszonych przez podmiot, który ją pobrał.   
  3. W razie naruszenia przez operatora urządzenia lub wydawcę obowiązku informacyjnego, o którym mowa w ust. 2, przepis art. 20 ust. 3 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio, przy czym odpowiedzialność operatora  urządzenia i wydawcy za nieudostępnienie informacji o prowizji pobranej przez wydawcę jest solidarna.
 • i nie powinno być tu problemem, że przeciętny klient bankowości nie ma pisemnej umowy zawartej z operatorami bankomatów (lub acquirerami) -- bo jej brak nie przeszkadza nam jednak ani na wyciąganie kasy z bankomatów, ani z korzystanie z terminali w sklepach;
 • wszystko co pojawia się w projekcie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych to właśnie poddanie "niezależnych" operatorów bankomatów rygorom ustawy (a to poprzez zmianę treści art. 6 ust. 15 właśnie) oraz dołożenie w art. 38 ust. 2-3 możliwości obciążenia użytkownika opłatą przez operatora urządzenia (lub prowizją przez wydawcę karty), o ile tylko nie jest ona wyższa, niż koszty poniesione przez ów podmiot (a więc opłata ta nie może być zyskiem operatora) oraz o ile klient został powiadomiony o należności przed dokonaniem transakcji;
 • jeśli jednak właściciel takiego bankomatu "zapomni" o poinformowaniu klienta o pobraniu owej należności (bo "się zepsuło"), to użytkownik karty nie będzie mógł być nią obciążony -- za co ma odpowiadać solidarnie operator urządzenia oraz bank-wystawca karty. Co samo w sobie jest dość interesującym rozwiązaniem -- aczkolwiek zupełnie sensownie będzie zwalniać klienta od dywagacji "do kogo na skargę?" -- i będzie można uderzyć do kogokolwiek, a oni niech już się dogadują.

Słowem -- to moje zdanie i na szczęście nikt nie musi jego podzielać -- strach ma wielkie oczy, a na pewno nie da się powiedzieć, żeby klienci mieli nie wiedzieć o wysokości owej opłaty (mają wiedzieć znacznie więcej, niż użytkownicy komórek o koszcie nawiązywanego połączenia telefonicznego). Mało tego: może niektórzy wolą nie wiedzieć co ile kosztuje (to nie ja!), ale... może jak się każdy przymusowo dowie, to faktycznie wśród klientów usług bankowych wytworzy się większe ciśnienie, żeby "coś z tym zrobić"?

(I na zakończenie: czytałem opinie, że ustawodawca w ten sposób pozwala sobie na nieuzasadnioną ingerencję w wolny rynek... moim zdaniem rynek jest właśnie wówczas, jeśli jeden usługodawca może jakąś opłatę nakładać -- a klient może mieć o tym swoje zdanie, i na przykład korzystać z usług tańszego, albo zaspokajającego swoje potrzeby w inny sposób, przedsiębiorcy.)

Komentarze (16)
"Skyfall": moja mała recenzja (a... A poczta na to: "Nie podjęto w...

Komentarze

2012-11-13 10:21:39 | 80.48.97.* | NFJ
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [1]
Zapłacisz "za do"? ;) skomentuj
2012-11-13 11:38:52 | *.*.*.* | olgierd
Ech, dźwięcznie, bezdźwięcznie... ;-)

dzięki :) skomentuj
2012-11-13 15:58:54 | 82.1.246.* | ~xian
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [0]
W UK większość bankomatów jest darmowych dla klientów wszystkich banków, ale są też
sieci płatne - ustawiające małe bankomaty w mało opłacalnych miejscach (parkingi przy
autostradach, małe stacje benzynowe w wioskach) gdzie po włożeniu karty najpierw
wyświetla się pytanie, czy akceptujemy dodatkową opłatę (1,5-2,5GBP). Mi się to
podoba. skomentuj
2012-11-14 10:00:08 | *.*.*.* | bezpozyczka
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [2]
Ciekawe czy ktoś pomyślał, że Klienci będą woleli część pieniędzy trzymać w
przysłowiowej "skarpecie" żeby się nie narażać na opłaty za korzystanie z własnych
pieniędzy. Idą kart bankomatowych był łatwy i bezpłatny dostęp do swoich pieniędzy. skomentuj
2012-11-14 10:32:42 | *.*.*.* | olgierd
A coś by się miało w tym zakresie zmienić? skomentuj
2012-11-14 11:12:47 | *.*.*.* | bezpozyczka
Trzymam kciuki oby się nie zmieniło. skomentuj
2012-11-14 11:59:20 | 78.9.176.* | Pietro V.
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [1]
Do Pana Olgierda,
Owszem prawo polskie nie zabrania dziś pobierania opłat dodatkowych od użytkowników
kart przez operatorów bankomatów czy agentów rozliczeniowych. Taki zakaz wynika z
regulacji wewnętrznych systemów VIsa i MasterCard, których rygorom operatorzy
bankomatów i agenci rozliczeniowi de facto zmuszeni są się poddać, aby na rynku
funkcjonować.
Pozdrawiam
Tomasz P. skomentuj
2012-11-14 14:18:36 | *.*.*.* | olgierd
@Pietro V.: otóż nie do końca tak, zarówno Visa jak i MC nie zakazują pobierania
takich opłat; jakby tak było, stanowisko organizacji płatniczych -- temat intercharge
i surcharge wałkuje się od paru miesięcy -- brzmiałoby inaczej.

Natomiast zakazy takie są wyłożone w umowach zawieranych pomiędzy acquirerami (np.
Polcard, Montrada, etc.) a akceptantami (czyli sprzedawcami). Akceptanci nie mogą
przerzucać wprost kosztu prowizji za przyjęcie transakcji karcianej na klienta.

Treści umów bankomatowych nie znam.
Od razu, żeby była jasność: temat dotyczy w sumie wyłącznie sieci bankomatów
niezależnych -- oraz banków (a może raczej ich klientów?), które nie mają swoich
bankomatów (np. BRE ;-)
Ale zawsze mogą się dogadać inaczej. skomentuj
2012-11-15 14:23:04 | 78.133.198.* | Przyrodnik
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [0]
I w ten wspaniały sposób banki oraz wydawcy kart w szybki i łatwy sposób przypomną
sobie po co im nasze pieniądze na kontach i dlaczego mamy je wydawać "plastykem". Nie
bede mial problemu przestawic na to ze bank moje pieniadze tylko przekazuje dalej
(czyli dzien otrzymania pieniedzy jest dniem płacenia rachunków) a dysponentem kazdej
wolnej złotówki będzie puszka na lodówce. Ja mogę płacic mniej wydając gotówkę i
robiąc rozsądniejsze zakupy. skomentuj
2012-11-19 23:37:18 | *.*.*.* | lokaty ranking
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [0]
Ja już nie raz padłem ofiarą sytuacji, w której mój bank zmieniał wysokość opłat za
korzystanie z karty. Najgorsze jest to, że tabele opłat są często tak skonstruowane,
że naprawdę ciężko się połapać, ile zapłacimy za skorzystanie z danej usługi. I nie
dziwmy się, że wielu ludzi wciąż woli trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie. skomentuj
2012-11-20 16:30:45 | 193.0.242.* | datmarx
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [0]
"Nieprawdą jest jakoby". Oczywiście, że regulacje wewnętrzne Visa jak i MC opisują
surcharge (można wręcz stwierdzić, że zakazują pobierania takiej opłaty), choć są
odstępstwa od tej zasady - albo jako ustalane ogólnie dla danego kraju, albo jako
wskazanie, że opłata może być pobrana, jeśli wprost pozwalają na to przepisy prawa
danego kraju.

Polecam: http://www.bs.net.pl/upload/File/NBP/surcharge.pdf skomentuj
2012-11-22 14:47:54 | *.*.*.* | inwestycje-finanse
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [0]
Jeszcze wyjdzie na to, że powrócimy do tradycyjnych metod płacenia, czyli gotóweczką.
Aczkolwiek jak się teraz nad tym zastanowiłam to przyznam, że te karty to duże
ułatwienia. Ostatnio kupowałam w sklepie sprzęt elektroniczny i gdybym miała te 2
tysiące złotych wieź przez pół miasta komunikacją miejską to chyba bym umarła ze
strachu. skomentuj
2012-12-12 09:01:42 | 83.22.30.* | Rh-
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [0]
Wytłuszczona część wpisu Autora przypomina niesamowicie wręcz opis "ceny
maksymalnej". Jak kończy się wprowadzenie cen maksymalnych wszyscy wiemy (leki,
taksówki w niektórych miastach, itp.itd) skomentuj
2012-12-29 13:04:43 | *.*.*.* | spex
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [1]
Czyli teoretycznie wszystkie Cash4You powinny mnie informować iż zostanie pobrana
prowizja za to i za to? skomentuj
2012-12-31 14:51:13 | *.*.*.* | olgierd
Z tego co rozumiem, na dziś takiego obowiązku nie ma. Ale jeśli ta nowelizacja
przepisów wejdzie w życie -- tak. Oczywiście pod warunkiem, że to opłata pobierana
przez operatora bankomatu -- nie przez właściciela karty (bo właściciel o opłatach
komunikuje się z jej posiadaczem poprzez TOiP). skomentuj
2013-09-12 16:01:20 | *.*.*.* | annakalina
Re: O dodatkowych opłatach za korzystanie z bankomatów [0]
Właśnie przez takie dodatkowe opłaty za wybieranie pieniędzy z bankomatu zmieniłam
bank. skomentuj

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]