Strajk odźwiernych w Dolinie Krzemowej
 Oceń wpis
   
Ledwie wydawnictwo CondéNet kupiło bloga ArsTechnica za okrągłe 25 milionów dolarów, a Carl Icahn zdecydował się wziąć w swoje ręce sprawę sprzedaży Yahoo! -- pamiętajcie, że wszystko to dzieje się praktycznie w tym samym czasie gdy CBS kupuje CNET, a Agora -- Trader.com (zaś Orange ogłasza, że iPhone będzie dostępny w jej sieci) -- słowem: niezły młyn jak na parę majowych dni -- odźwierni z Doliny Krzemowej... zapowiedzieli strajk.

O problemie wynagrodzeń personelu pomocniczego pisze Robert Scoble ma dużo racji: krótkowzrocznością jest zapominać o personelu pomocniczym, nawet jeśli samemu chce się zmieniać bądź ulepszać świat. Bez tych osób -- portierów, sprzątaczek, bufetowych, rozwozicieli pizzy -- (że wspomnę tylko o zawodach stricto usługowych) funkcjonowanie każdego organizmu gospodarczego jest na dłuższą metę niemożliwe.

Nie chodzi tu o wysuwanie nieświeżych socjalnych postulatów. Rozwarstwienie jest i będzie -- i bardzo dobrze, bo tylko w świecie, gdzie są ludzie biedniejsi i bogatsi jeszcze komuś może się chcieć -- i jasnym jest dla mnie, że niesłuszne jest założenie, że sprzątając dom miliardera trzeba zarabiać choćby miliony. Sprzątanie jest sprzątaniem, bez względu na to, czy sprząta się boisko szkolne czy korytarz w laboratorium Google. (OK, pewne różnice będą wynikały z zakresu odpowiedzialności i niezbędnej precyzji, ale nie zgadzam się, aby 'bogactwo' zamawiającego miało się automatycznie przekładać na apanaże wykonawcy.)

Po niedawnej serii przejęć i akwizycji w branży IT naszła mnie taka myśl: kto po serii tych akwizycji zostanie jako zwycięzca, kto wykupi swojego ostatniego konkurenta, pozostając jedynym graczem na rynku? Bo to, że coraz częściej startupy powstają po to, aby się w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy z szumem sprzedać potentatowi -- to już chyba każdy widzi.
Google i Microsoft kupują jak mogą, nawet -- niemałe przecież! -- Yahoo! okazuje się za słabe, aby funkcjonować samodzielnie wśród tych megagigantów (czy w tej sprawie też usłyszymy kiedyś o ichniej 'aferze Rywina'?)

Widzę jednak, że zastanawianie się nad decyzjami podejmowanymi w gabinetach zarządów jest o tyle dobre, o ile te przedsiębiorstwa będą w stanie pewnie i bezpiecznie funkcjonować. Strajk odźwiernych nie wyłoży całego biznesu -- podobnie jak strajk śmieciarzy nie zabił Neapolu -- jednak coraz częściej mam wrażenie, że cała ta nowa gospodarka przypomina naszą armię, gdzie jest mnóstwo generałów, pułkowników i majorów, sporo mięcha armatniego -- ale brak zawodowej, sprawdzonej i wykwalifikowanej kadry średniego szczebla.
Komentarze (0)
Kolejna tapetka dla Czytelniczek... Startutopiści do szkół, długa...

Komentarze

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]