Tymczasowe aresztowanie - 3,5 roku and counting...
 Oceń wpis
   
Sąd odmówił uwzględnienia wniosku prokuratury w sprawie przedłużenia aresztu dla Marka Dochnala. Z wypowiedzi dla prasy wynika, że sędziowie stanęli na stanowisku, że prawdopodobieństwo, iż Dochnal dopuścił się zarzucanych mu przestępstw jest duże, jednak blisko 3,5-letni okres tymczasowego aresztowania powinien był wystarczać prokuraturze do przeprowadzenia niezbędnych czynności procesowych, w tym zebrania dowodów winy.
z kodeksu postępowania karnego:
art. 258. § 1. Tymczasowe aresztowanie może nastąpić, jeżeli:
  1)   zachodzi uzasadniona obawa ucieczki lub ukrywania się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu,
  2)   zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.
§ 2. Jeżeli oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata, potrzeba zastosowania tymczasowego aresztowania w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania może być uzasadniona grożącą oskarżonemu surową karą.
(...)

Art. 263. § 1. W postępowaniu przygotowawczym sąd, stosując tymczasowe aresztowanie, oznacza jego termin na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
§ 2. Jeżeli ze względu na szczególne okoliczności sprawy nie można było ukończyć postępowania przygotowawczego w terminie określonym w § 1, na wniosek prokuratora, sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy, gdy zachodzi tego potrzeba, może przedłużyć tymczasowe aresztowanie na okres, który łącznie nie może przekroczyć 12 miesięcy.
§ 3. Łączny okres stosowania tymczasowego aresztowania do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji nie może przekroczyć 2 lat.
§ 4. Przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania na okres oznaczony, przekraczający terminy określone w § 2 i 3, może dokonać sąd apelacyjny, w którego okręgu prowadzi się postępowanie (...) jeżeli konieczność taka powstaje w związku z (...) wykonywaniem czynności dowodowych w sprawie o szczególnej zawiłości lub poza granicami kraju, a także celowym przewlekaniem postępowania przez oskarżonego.
§ 4a. Sąd apelacyjny (...) może dokonać przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania na okres oznaczony, przekraczający termin określony w § 3, także z powodu innych istotnych przeszkód, których usunięcie było niemożliwe.
(...)

Dochnal siedzi od września 2004 r., będzie siedział do końca stycznia, chyba że sąd wyższej instancji (prokurator już zapowiedział zaskarżenie postanowienia o odmowie przedłużenia środka zapobiegawczego) zmieni wydane postanowienie.

W pierwszym akapicie celowo podkreśliłem tymczasowość instytucji aresztowania. To nie jest li tylko zabieg retoryczny - zgodnie z art. 258 par. 1 kpk tymczasowe aresztowanie może być stosowane m.in. w przypadku uzasadnionej obawy ucieczki lub ukrywania się oskarżonego bądź jeśli istnieje uzasadniona obawa mataczenia.

Bardzo możliwe, że Dochnal jest zdolny zarówno do ucieczki jak i do podjęcia prób nakłonienia świadków do zmiany zeznań. Bardzo możliwe, że zdaniem prokuratury istnieje uzasadniona obawa, że będzie próbował albo tego, albo tamtego.
Mnie jednak wkurza to, że przeszło trzy lata przetrzymywania go w pudle nie wystarczyły prężnej i odważnej prokuraturze, żeby zamknąć śledztwo i wnieść akt oskarżenia do sądu.

Przez taki właśnie czas Japończycy potrafili zaatakować Pearl Harbor, następnie toczyła się cała wojna na Pacyfiku (Okinawa, Iwo Jima), aby - właśnie po blisko 3,5 latach zmagań wojennych - dobiegły końca prace Projektu Manhattan.
Taki sam okres nie wystarcza polskiej prokuraturze do zamknięcia - pewnie trzeba to przyznać, trudnego i wielowątkowego, ale jednak tylko - śledztwa.

Proszę zwrócić uwagę na pokrętność przepisów regulujących instytucję tymczasowego aresztowania. W postępowaniu przygotowawczym można je zastosować wyłącznie na 3 miesiące (art. 263 par. 1 kpk), ale jeśli sprawa jest szczególnie zawiła, sąd może przedłużyć areszt o dodatkowe 9 miesięcy.
Do tego momentu prokuratura musi wnieść akt oskarżenia, ponieważ łączny okres tymczasowego aresztowania przekroczyć 2 lat licząc do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd I instancji (art. 263 par. 3 kpk).

A jak się nie da? Jak się nie da to nie ma bólu - par. 4 cytowanego przepisu daje sądowi apelacyjnemu możliwość dalszego przedłużania tymczasowego aresztowania, np. jeśli są trudności dowodowe, trzeba zbadać oskarżonego bądź jeśli oskarżony celowo przedłuża sprawę.
Ciekawe, że sąd apelacyjny nie jest już związany żadnymi terminami. Jakby było mało fikcji - par. 4a daje praktycznie nieograniczone możliwości stosowania tymczasowego aresztowania. Wystarczy, że zajdą inne istotne przeszkody, których usunięcie było niemożliwe... (Dodać warto, że normę tę dodano rok temu, ot taka ziobrowska nowela procedury karnej...)

Kiedyś mówiło się "jak nie kijem go to pałką", ale dziś takie trywialne opowiastki nie są w cenie. Lepiej mówić o nadmiernej uznaniowości norm prawnych, o faktycznym naruszeniu cywilizacyjnej zasady Habeas Corpus Act (nasze, polskie tradycje równie dawne!)

Mam na ten temat swoje zdanie. Miejsce przestępców jest w więzieniu. Jeśli Marek Dochnal jest winnym przestępstw, które się mu zarzuca, powinien zostać osądzony i spędzić odpowiedni czas za kratami.
Ale przepisy powinny być nieubłagane także dla organów ścigania, zwłaszcza normy, na podstawie których można formalnie niewinną osobę przetrzymywać w areszcie praktycznie bez końca.

Procedura musi dyscyplinować prokuraturę do sprawnego i szybkiego prowadzenia śledztw. Jeśli śledczy nie potrafią zamknąć sprawy w racjonalnym terminie (ludzie, czy 2 lata za kratami bez wyroku to racjonalny termin?!), oskarżony powinien zostać zwolniony, chyba że stwarzałoby to realne zagrożenie dla innych osób.
Zgoda na blankietowe praktycznie przyklepanie przedłużenia tymczasowego aresztowania - art. 263 par. 4a kpk jest typową normą o charakterze blankietowym, które powinny być usuwane z porządku prawnego - jest czymś skandalicznym.
Komentarze (23)
Walka trwa i trwa mać Człowiek Roku Time

Komentarze

2008-01-29 08:25:59 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
Re: Tymczasowe aresztowanie - 3,5 roku and counting... [1]
wuasnie
presja spouecznego oczekiwania surowosci wymiaru sprawiedliwosci zamienia ow aparat
li tylko w "surowy wymiar" - bez sprawiedliwosci.
znam taka historie, ktora sie wydarzyla w majestacie prawa (juz po nowelizacji KK,
kiedy to sady mialy decydowac o TA).
2 chuopkow roztropkow wsadzono do TA i spedzili tam bodaj rok w oczekiwaniu na
proces, ktory to zakonczyl sie wypuszczeniem ich na wiolnosc i zmiana kwalifikacji
prawnej czynu.
wszystko w imie bezpieczenstwa skomentuj
2008-01-29 09:33:05 | *.*.*.* | olgierd
Ano właśnie, Clicku, ano właśnie... skomentuj
2008-01-29 09:47:13 | 83.3.99.* | Zef
Re: Tymczasowe aresztowanie - 3,5 roku and counting... [10]
Ogólnie się zgadzam ale zdanie "oskarżony powinien zostać zwolniony, chyba że
stwarzałoby to realne zagrożenie dla innych osób." dyskwalifikuje wypowiedź ponieważ
dopuszcza Pan możliwość przetrzymywania bez oskarżenia i wyroku a moim zdaniem takiej
możliwości nie powinno być. Nikt nie powinien być przetrzymywany dopóki nie postawi
mu sie zarzutów - w innym wypadku siedzi za niewinność. skomentuj
2008-01-29 12:22:01 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
>>Zef
troche sie chyba pogubiles
o TA mozna myslec dopiero PO przedstawieniu zarzutow - tylko podejrzany moze byc TA
Oskarzenie, to sformulowanie wobec podejrzanego aktu oskarzenia, ktory zostaje
skierowany do sadu
o tym jak dlugo podejrzany lub oskarzony przebywa w TA decyduje sad - a warunki
okresla KPostepowaniaK - wydawac by sie moglo jasno i precyzyjnie, ale
i wuasnie o to ale chodzi Olgierdowi
ze lege artis, to jest wowczas, gdy podejrzany trafia do TA zeby nie utrudnial
postepowania przygotowawczego - w zasadzie gdy sprawa trafi do sadu nie powinien
siedziec w TA
chyba ze moglby na przyklad wplywac na swiadkow skomentuj
2008-01-29 12:23:56 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
a no i psim obowiazkiem wymiaru (nie)sprawiedliwosci jest takie prowadzenie sprawy,
by czuowieka nie trzymac w TA w nieskonczonosc, bo sie panom prokuratorom, sedziom
robic nie chce skomentuj
2008-01-29 12:39:17 | *.*.*.* | olgierd
I to jest właśnie wkurzające, że sprawa Dochnala wlecze się tak paskudnie, że ciągle
tego aktu oskarżenia nie ma. I to mnie właśnie także wpienia, że minister Z. tak
popędzał sądy, ale już prokuraturze dał wytrych, który praktycznie pozwala w
nieskończoność człowieka trzymać pod kluczem "bo taka jest potrzeba".

Co do zasady śledztwo powinno trwać krótko i faktycznie - w chwili wniesienia aktu
oskarżenia człowieka powinno się co do zasady puszczać na wolność. Chyba że jest to
naprawdę niebezpieczny zbir (zabójca, gwałciciel, gangster), a dowody świadczą
przeciwko niemu niezbicie.

Dla mnie casus Dochnala to paranoja: niech posiedzi, to zmięknie, zacznie
współpracować. skomentuj
2008-01-29 13:34:49 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
pamietam tez taka historyjke:
"znany" wroclawski esbek (znany z bicia w stanie wojennym) po negatywnej weryfikacji
zajal sie biznesem. oczywiscie przestepczym. i w koncu go zuapali, ale trzymali go
dlugo w TA. Dosc dlugo, by ten poskarzyl sie na polski wymiar sprawiedliwosci do
Europejskiego Trybunalu Praw Czlowieka
taki chichot cHistorii skomentuj
2008-01-29 14:04:35 | *.*.*.* | olgierd
I to jest miara postępu. Dawniej albo poszedłby do KC albo dostał kulkę w łeb. skomentuj
2008-01-29 14:30:40 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
o Bondaryku czytales? ;) skomentuj
2008-01-29 14:43:24 | *.*.*.* | olgierd
No, czytałem. Wszystko się zgadza - kop w górę. skomentuj
2008-01-29 15:21:57 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
czyli "poszedl do KC"
i gdzie ty widzisz postep? ;o) skomentuj
2008-01-29 15:25:05 | *.*.*.* | olgierd
Nie ma już KC ;-) skomentuj
2008-01-29 15:46:19 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
otworz oczy!
[Komitet Cudow] skomentuj
2008-01-29 22:23:11 | 193.25.3.* | Marek W.
Re: Tymczasowe aresztowanie - 3,5 roku and counting... [10]
Jedno pytanie... "chyba ze stwarzaloby to realne zagrozenie dla innych osob".
Postepowanie Pana Dochnala nie budzi mojej sympatii ale wydaje mi sie ze on zajmowal
sie korupcja, jakies mercedesy rozdawal. Czy w ten sposob stwarzal to realne
zagrozenie?? Juz dawno sie nad tym zastanawialem. Wynika z tego ze kazdego z nas moga
wsadzic do paki za byle co.. Przeciez ten czlowiek nie mordowal, nie bil, nie
gwalcil. Dla spoleczenstwa nie byl grozny, no chyba ze wezmiemy pod uwage morale tego
spoleczenstwa. Ale czy ktos przyjalby od niego kolejnego mercedasa z firankami?? nie
sadze. skomentuj
2008-01-30 08:55:51 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
o ile istnieje *uzasadnione* podejrzenie, ze Dochnal moze wplywac na tok postepowania
(wplywajac na swiadkow chocby), to jest to przyczynej do stosowania TA. ale
nie bez konca
prokuratury psim obowiazkiem jest zakonczyc to postepowanie na tyle szybko, by nie
trzymac go w TA dluzej niz to mozna robic (ile jest Olgierd? rok chyb maksymalnie).
i tacy Dochnale moga sie pozniej skarzyc i zadac odszkodowania skomentuj
2008-01-30 09:09:54 | *.*.*.* | olgierd
Właśnie owa ziobrowska reforma sprawiła, że Sąd Apelacyjny może podtrzymywać areszt
praktycznie w nieskończoność. Za każdym razem pokrzywdzony - bo tak już trzeba chyba
o tych ludziach mówić - może się skarżyć do Trybunałów, no i co tu ukrywać,
orzecznictwo tychże jest nieubłagane: organy państwa muszą działać na tyle sprawnie,
aby śledztwa i procesy trwały krótko i sprawnie.
U nas niestety nikogo nie dziwi, że śledztwo trwa 4 lata i więcej, a proces nawet
dekadę. skomentuj
2008-01-30 09:55:09 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
ejze
w KPK jaest chyba zapisane ile
sad - chyba nie zaprzeczysz - jest niezawisly zazwyczaj skomentuj
2008-01-30 10:39:22 | *.*.*.* | olgierd
Clicku, w ramce obok masz przepisy. Ogólnie rok w śledztwie, 2 lata w procesie przed
sądem I instancji. Ale art. 263 par. 4 i par. 4a kpk nie mają ograniczeń. skomentuj
2008-01-30 12:13:40 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
poza sadowym orzeczeniem
gdyby to sobie PanProkurator tak orzekal, to moznaby miec pretensje do Ziobry nawet
ale Ziobro o ile mi wiadomo nie zlikwidowal niezawislosci sadow
inna sprawa, ze sady nierychliwe czesto sa spolegliwe (wobec prokuratury) skomentuj
2008-01-30 12:17:54 | *.*.*.* | olgierd
Niestety, jest wielkim wydarzeniem, jeśli sąd odmówi wniosku prokuratora o nałożenie
sankcji. Vide przypadek powyższy. skomentuj
2008-01-30 13:17:19 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
ale to juz jest populizm mediowy
a sady powinny byc odporne na takie "naciski" skomentuj
2008-01-30 13:32:54 | *.*.*.* | olgierd
No do dodać wystarczy, że nowy minister sprawiedliwości pod pewnymi względami
niewiele się różni od poprzedniego. Też palcem popchnął prokuratorów i zobowiązał do
zaskarżenia postanowienia sądu o odmowie przedłużenia *tymczasowego* aresztowania. skomentuj
2008-01-30 14:52:28 | 79.187.222.* | a_na_logicznie
te ciagotki do zRecznego sterowania sa silne...
ale kwestia: pod jaka presja sad trzyma czlowieka tyle lat w TA - jest wciaz
aktualna
kilka razy slyszalem w uzasadniecniach, ze wnisek jest bezcelowy (albo cos takiego) i
Organa Scigania mialy dosc czasu zeby material zebrac skomentuj

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]