Uwaga na fałszywe oferty rejestracji znaków towarowych
 Oceń wpis
   

Jakiś czas temu pisałem o oszustach z Commercial Centre for Industry and Trade (aka Wirschaftzentrale für Industrie und Gewerbe AG z siedzibą w Zurychu) przestrzegając przed rejestrowaniem międzynarodowych znaków towarowych przez firmy-krzaki.

Sposób działania tego typu firemek jest niezwykle prosty i sprowadza się zwykle do skierowania do przedsiębiorcy -- którego dane są pozyskiwane zwykle na podstawie wpisów we Whoisach -- fajnej oferty zastrzeżenia jego znaku. Traf chce, że przedsiębiorstwa te nie są w żaden sposób powiązane z rodzimymi systemami patentowymi, nie mają też uprawnień rzeczników patentowych.
Mówiąc wprost: to sposób na łatwe i szybkie wyłudzenie pieniędzy od przedsiębiorców, którzy wiedzą, że lepiej się zabezpieczyć i w swojej naiwności reagują czasem na różne przekrętoferty.

Ledwie co przeszła przez moje ręce fala fraudów kierowanych np. przez chińskie Beijing HUAAO Science and Technology Co., Ltd czy Asia Channel Limited.
Ich konstrukcja jest prosta jak cep jednoosiowy i sprowdza się do banalnej bajeczki: właśnie co wpłynęło zgłoszenie na znak (lub domenę .cn) podobną lub identyczną z będącą w posiadaniu jelenia (w korespondencji losowo pojawiają się nazwy takich przedsiębiorstw jak Saibo Investment Co., Ltd (o proszę, 'moje' Saibo pojawiło się nawet jako przykład 'Chinese domain scam') bądź Hang Kang Investment Co., Ltd (też opisane jako efemeryda służąca przeprowadzaniu tego rodzaju fraudów).

A dziś przyszła arcysuperfajna oferta ze Stanów Zjednoczonych. International Bureau for Federated Trademark & Patent Register (I.B.F.P.T.R.) uprzejmie proponuje -- za jedyne 1633,50 euro -- zastrzeżenie istniejącego już znaku/domeny.
Tyle w tym dobrego, że na formularzu wprost informują, że I.B.F.P.T.R. nie ma żadnych powiązań z USPTO, otrzymujący ofertę nie ma obowiązku jej opłacania (najlepiej od razu wyciapać to do kosza na śmieci), bo przecież -- tak, tak, to wszystko jest tam napisane -- międzynarodowy znak towarowy można zastrzec przez własnego rzecznika patentowego (dodajmy, że rejestracja przez I.B.F.P.T.R. będzie bezskuteczna).

Co ciekawe na temat I.B.F.P.T.R. pisze się nawet na stronie WIPO -- w dziale Warning: Requests for Payment of Fees -- strona ta pojawia się w wynikach zapytania w Google wyżej od strony ibtptr.com -- co nie zmienia faktu, że jeleni nadal nie brak...

Komentarze (0)
Hobbystyczne forum internetowe a... Czy Nasza Klasa straciła 60...

Komentarze

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]