Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl]
 Oceń wpis
   

Marketingowcom i pijarkom do sztambucha.

Co ma zrobić firma działająca w pobliżu branży finansowej, która słynie raczej z tego, że ma kiepską opinię wśród klientów, problemy z UOKiK i liczne wpisy w rejestrze klauzul niedozwolonych -- a to wszystko podlane niezłym sosem na forach internetowych? Trzeba wynająć pijarków, którzy zajmą się tematem: uciszą (zastraszą) niezadowolonych, skasują krytyczne wpisy w internecie.

Taki tryb postanowiła zastosować PKF Skarbiec sp. z o.o., o której możemy się dowiedzieć -- z oficjalnych dokumentów UOKiK -- że stosowała szereg klauzul niedozwolonych i to w branży pt. "system argentyński". Otóż 3 miesiące temu otrzymaliśmy od Pani z "firmy pijarkowej" Happybusiness.pl (warto zapamiętać tę nazwę) wezwanie o następującej treści:

Zważywszy na fakt, iż na prowadzonym przez Państwa forum internetowym portalu Money.pl został zamieszczony cały szereg obraźliwych wpisów naruszających w oczywisty sposób dobra osobiste PKF Skarbiec Spółka z o.o.,  członków jej organów zarządzających oraz pracowników, jak również ewidentnie wypełniających znamiona przestępstwa zniesławienia i to w jego kwalifikowanej formie, które to przestępstwo polega na pomówieniu innej osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, za pomocą środków masowego komunikowania, o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w oczach opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego do pełnienia danego stanowiska lub wykonywania zawodu oraz działalności, niniejszym pismem wzywam Państwa, jako administratora tego portalu, do usunięcia w terminie 3 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia wszelkich wpisów, które naruszają dobra osobiste PKF Skarbiec Spółka z o.o., członków jej organów zarządzających oraz pracowników, jak również wypełniających znamiona przestępstwa zniwesławienia.

W razie nieuczynienia zadość niniejszemu wezwaniu, Spółka nasza podejmie wszelkie prawem przewidziane działania mające na celu eliminację skutków opisanych wyżej naruszeń, włączając w to m.in. wystąpienie przeciwko Państwu, jako podmiotowi, który akceptuje tego rodzaju stan rzeczy, na drogę sądową oraz zawiadomienie o zaistniałych faktach organów ścigania tym bardziej, iż ukazujące się wpisy zawierają również groźby karalne.

Odpowiedź moja była krótka (przytaczam, bo jak znam życie Happybusiness.pl może męczyć -- i próbuje męczyć -- też inne serwisy internetowe i blogerów):

  • szereg klauzul stosowanych przez PKF Skarbiec w umowach zawieranych z konsumentami trafił do rejestru postanowień abuzywnych;
  • działalność w ramach systemu argentyńskiego jest w Polsce zakazana;
  • przedsiębiorca, który zajmuje się tego rodzaju "biznesem" musi mieć na uwadze zarówno konsekwencje prawne jak i ryzyko krytyki wyrażonej przez opinię publiczną;
  • trzeba nie mieć wstydu, żeby próbować przestraszyć administratorów forum (czy blogów) rzekomo popełnionym przestępstwem zniesławienia -- w takim przypadku.

Zrozumienie niestosowności roszczenia zajęło pani z Happybusiness.pl wówczas jeszcze troszkę czasu, jednak końcem końców udało mi się wówczas uzyskać od niej listela o treści:

Nie widzę w przesłanych przez Pana wypowiedziach niczego obraźliwego. Możemy je uznać za iście merytoryczne i nie wnosimy wobec nich dalszych zastrzeżeń.…

 Jakież było więc moje zdziwienie, gdym ujrzał przesłane wczoraj przez tę samą panią 5 wezwań dotyczących blogów publikowanych na platformie Bblog.pl, które wyglądały następująco (różniły się wyłącznie adresami blogów):

Zważywszy na fakt, iż na przestrzeni ostatnich dni/tygodni na prowadzonym przez Państwa blogu internetowym kredytydlafirm.bblog.pl zostały zamieszczone obraźliwe wpisy naruszające w oczywisty sposób wizerunek marki Dobra Pożyczka, dobra osobiste PKF Skarbiec Spółka z o.o., (oraz członków jej organów zarządzających, pracowników), jak również ewidentnie wypełniających znamiona przestępstwa zniesławienia i to w jego kwalifikowanej formie, które to przestępstwo polega na pomówieniu innej osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, za pomocą środków masowego komunikowania, o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w oczach opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego do pełnienia danego stanowiska lub wykonywania zawodu oraz działalności, niniejszym pismem wzywam Państwa, jako administratora tego blogu, do usunięcia w terminie 3 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia wszelkich wpisów, które naruszają dobra osobiste marki Dobra Pożyczka, PKF Skarbiec Spółka z o.o., członków jej organów zarządzających oraz pracowników, jak również wypełniających znamiona przestępstwa zniesławienia.
W razie nieuczynienia zadość niniejszemu wezwaniu, Spółka nasza podejmie wszelkie prawem przewidziane działania mające na celu eliminację skutków opisanych wyżej naruszeń, włączając w to m.in. wystąpienie przeciwko Państwu, jako podmiotowi, który akceptuje tego rodzaju stan rzeczy, na drogę sądową oraz zawiadomienie o zaistniałych faktach organów ścigania. Wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec popularyzacji blogu (i poprawy jego pozycjonowania) kosztem marki Dobra Pożyczka/PKF Skarbiec - poprzez ewidentne szkalowanie wspomnianych.

Rozumiecie? Trzy miesiące po tym, jak Pani od pijarku przyznała, że krytyka PKF Skarbiec nie jest obraźliwa i jest jak najbardziej merytoryczna -- straszy i tumani dokładnie takimi samymi głupotami...

Ale najlepsza jest reakcja Pani-pijarki na zwróconą jej uwagę -- "nie wiem o czym Pan mówi, jak widać poniżej zakończyliśmy korespondencję 9 lutego (...) Internet stał się miejscem w którym ludzie anonimowo mogą ubliżać innym. Na szczęście jest prawo, które to reguluje i zgodnie z nim zwracamy się do redakcji kiedy widzimy działania naruszające dobre imie klienta".
Sęk w tym, że Pani z Happybusiness.pl nie skojarzyła wczorajszego pasma bzdurnych wezwań z nieudatną kampanią sprzed kwartału.

Moje podsumowanie będzie proste: jeśli pijar ma oznaczać próbę zastraszania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia o nieetycznych i bezprawnych działaniach przedsiębiorców zajmujących się przedsiębiorczością, która jest w Polsce zakazana, to ja za taki pijar dziękuję. I moja (bezpłatna) porada: uważajcie na bezmyślny pijar, to porada także dla ewentualnych klientów tej Pani, której życzę, by miała lepszych klientów -- a będzie ich miała tym prędzej, im prędzej przestanie się imać takich płytkich "sztuczek".

PS tak, wkurzyłem się.

Komentarze (28)
Ochrona prywatności dziennikarza... Dalsze zatrzymania w sprawie...

Komentarze

2010-05-14 11:28:18 | *.*.*.* | Blondynka :)
Re: Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl] [0]
Na frasunek dobry trunek :) skomentuj
2010-05-14 11:49:36 | 188.33.9.* | radosny
Re: Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl] [2]
happybisiness.pl o sobie (ze strony):
W kontaktach z Klientem kierujemy się mottem:
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność, a daje więcej światła"

no to się rzeczywiście uśmiałem :) skomentuj
2010-05-14 11:53:44 | *.*.*.* | olgierd
A ja myślę, że taki kawał profesjonalizmu zawsze wart jest nagłośnienia ;-) skomentuj
2010-05-14 12:18:38 | 82.139.13.* | karzeł reakcji
Re: Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl] [0]
google bomb ! ;) skomentuj
2010-05-14 12:54:05 | 212.114.200.* | ~~
Ale słabo świecisz - nie widać... ;) skomentuj
2010-05-14 13:28:47 | 194.9.47.* | Qracz
Re: Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl] [0]
A jeszcze to wystąpienie przeciwko Państwu. Ciekawe czy całemu, tudzież sobie jakiś
resort konkretny wybiorą ;) skomentuj
2010-05-14 13:40:32 | 83.14.109.* | xyznext
Re: Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl] [1]
a gdzie jest informacja które konkretnie wpisy ma administrator usunąć - przecież
admin nie jest bogiem i nie zna uczynków/myśli każdego

w ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną jest iirc wpis że administrator nie
musi śledzić tego co w serwisie użytkownicy umieszczają - ale jak już mu ktoś wskaże
coś co ma "znamiona" to ma obowiązek usunąć/schować dany link/wpis/etc skomentuj
2010-05-14 13:48:09 | *.*.*.* | olgierd
To już norma, że wskazuje się "wszystkie złe, jak leci".

Ale śmieszniejsze są wezwania tego rodzaju: "w tym wątku są opinie dobre i złe, ale
proszę usunąć całość, bo całość jest zbyteczna". ;-) skomentuj
2010-05-15 00:12:03 | 89.74.89.* | k g
Re: Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl] [1]
Nie ma czym się przejmować. Pani tak samo głupia jak i jej firma, a za mój post
odpowiadasz Ty, Olgierdzie :p skomentuj
2010-05-15 09:39:57 | *.*.*.* | olgierd
Czekam na wezwanie ;-) skomentuj
2010-05-15 10:17:09 | *.*.*.* | Jurgi
Re: Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl] [2]
Normalnie, jak dzieci… Ale przynajmniej sfrustrowani blogerzy mają się nad kim
poznęcać. :P skomentuj
2010-05-15 20:34:17 | *.*.*.* | spex
A o jakie wpisy/blogi chodzi? Bo szczerze chętnie bym sobie przeczytał, co tam piszą
o tej firmie. skomentuj
2010-05-15 22:45:28 | *.*.*.* | olgierd
Jeden adres jest w wezwaniu nr 2. A forum to rzecz jasna np. to

http://grupy-dyskusyjne.money.pl/pozyczka;w;pkf;skarbiec;-;czy;umoczylem,watek,226997
.html

nb. na ciekawą rzecz zwrócił mi uwagę Czytelnik (i to jest ten rodzaj korespondencji,
który lubię) -- PKF Skarbiec faktycznie oblepił internet mnóstwem pozytywnej sieczki,
tak, by ukryć krytyczne opinie. Najwidoczniej Pani z Happybusiness jest jednym z
elementów tej układanki. skomentuj
2010-05-17 11:41:54 | 78.8.176.* | fajny
Re: Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl] [9]
Dziwne zachowania tej kobiety...

pozdro
--------------------
Opinia ma charakter ocenny, a przez to nie jest zniesławiające i nie stanowi
realizacji znamion czynu opisanego w kk.

Uznanie za bezprawne „opinii”, stanowiłoby zbyt daleką ingerencję w sferę
poszanowania wolności ekspresji i naruszałoby art. 10 ust. 1 Konwencji o Ochronie
Praw Człowieka i Podstawowych Wolności skomentuj
2010-05-17 12:02:11 | 87.205.207.* | Oddział -ważna rzecz
W zakładce ta "firma" prezentuje się także wyjątkowo wiarygodnie:

Oddział w Łodzi
kom. 669 785 407
email: lodz@happybusiness.pl

Oddział w Warszawie
kom. 669 785 407 skomentuj
2010-05-17 12:13:37 | *.*.*.* | olgierd
To się nazywa telefonia mobilna ;-) skomentuj
2010-05-25 14:29:01 | 195.117.22.* | Ich niedoszły klient
Może ta cała firma HappyB.... jest własnością tego samego człowieka co "firma"
pożyczkowa. Wcale bym się nie zdziwił.
A wiem jak ta firma działa od strony klienta.
Za nic w świecie nie informują klienta, że zostanie skasowany % (bezzwrotna wpłata)
od wnioskowanej kwoty pożyczki, która nie gwarantuje jej otrzymania, potem wysyłają
papiery do banku, który przysyła do klienta swoje wymagania i sprawa kończy się
nieudzieleniem kredytu/pożyczki a PKF Skarbiec sp. z o.o. zatrzymuje swoją
"prowizję".

Problem polega na tym, że pracę wykonują taką samą czy klient wnioskuje najniższą
(prowizja wynosi 1500 zł) czy najwyższą możliwą kwotę (prowizja wynosi 15000 zł) jest
to karygodne, że idąc do banku bezpośrednio bank pobiera mniejsze prowizje za te same
czynności ale dolicza je dopiero do kwoty udzielonego kredytu i wlicza w raty (jak
nie udzieli to nic nie pobiera!).

Do takiej działalności jak wspomniana firma każdy może sobie taką firmę otworzyć.

Na szczęście kiedy zażyczyli sobie tej wpłaty był to kubeł zimnej wody, który szybko
ostudził moje zapały by sfinalizować transakcję :) skomentuj
2010-08-17 21:58:28 | *.*.*.* | olgierd
Zdaje się, że ludzie szukają informacji, czy mogą w internecie krytykować Dobra
Pożyczka PKF Skarbiec. Podejrzewam, że panie z Happybusiness przeleciały się po
różnych stronkach i forach.

Otóż jak najbardziej można.
Zaś na "kampanię szumową" Dobrapożyczka.pl. dobrapozyczka.org itd. -- sporo stronek
nt. usługi Dobra Pożyczka się pojawiło -- reaguję uśmiechem. skomentuj
2011-01-03 12:54:47 | *.*.*.* | Forum kredytowe
Ten PKF Skarbiec robi wszystko by jak najmniej osob dowiedzialo sie jak naprawde ta
firma dziala by moc naciagac kolejne osoby.

Wpiszczcie sobie w google "dobra pożyczka" i zobaczcie jakie wyniki dostniecie na
pierwszej stronie:
- same klony strony dobrej pozyczki (ja naliczylem ponad 10) kazda ma inny adres i
inna szate graficzna, jednak pisze tylko jak wspaniala jest ta pozyczka i firma. to
wszystko oczywiscie manipulacja by prawda jak dziala ta firma nie wyszla na jaw.

Podobnie jak wpiszecie w google "pkf skarbiec" jako pierwsze 10 wynikow wyskakuja
tylko strony stworzone przez sama firme, i piejace piesni pochwalne na jej temat.

I to wszystko po to by to by stronki opisujace jak rzeczywiscie ta firma dziala byly
gdzie bardzo daleko w wynikach wyszukiwania a potencjalni klienci sie do nich nie
dostali.

Ze tez google nie reaguje na takie proby manipulacji w wynikach wyszukiwania. skomentuj
2011-01-03 13:21:23 | *.*.*.* | olgierd
Cóż, wycwanili się. Jeszcze nie tak dawno bardzo wysoko był wątek na forum Money.pl,
co bardzo bolało Skarbiec -- oraz Panią z Happy Business :) Jak widać wystarczy
(niestety) stworzyć plątaninę bezsensownych stron, by wyprzeć wszystko inne z
pierwszej strony Google.

Ot, plusy i minusy SEO. skomentuj
2011-01-03 13:49:52 | *.*.*.* | Forum kredytowe
Mi sie wydaje ze najbardziej pkf skarbiec boi sie nie utraty przyszlych "klientow",
ale tego ze osoby poszkodowane na szeroka skale zaczna pozywac ta firme by oddzyskac
oplaty przygotowawcze.

A ztego co wiem juz istnieja kancelarie prawne ktore ze dobrym skutkiem odzyskuja
oplaty wstepne.
http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/parabanki-ktore-naciagaja-klientow-na-op
laty-przygotowawcze-przegrywaja-w-sadach-46909.html

NIestety czesto naciagnieci klienci nie maja pojecia ce jeszce cos mozna w kierunku
odzyskania pienidzy zrobic.
Miedzy innymi dzieki temu ze PKF skarbiec w wynikach wyszukiwania zajmuje dziesiatki
pierwszych miejsc wynikow dzieki klonom swoich stron pisanych pod konkretne frazy:
"dobra pozyczka", "pkf skarbiec"

Ale mysle ze kazda manipulacja ma krotkie nogi i jak "glosniej" sie o tym zrobi to i
google zajmie sie ta sprawa.

Odnosnie PKF Skarbiec to ciekawi mnie jeszce taka sprawa, ze tak duze portale jak np.
o2.pl wysylaja w postaci reklam mailngowych reklamy dobrej pozyczki (zdaje sie kilka
miesiecy temu cos takiego otrzymalem na swoja skrzynke) i jak tu zwykly czlowiek moze
sie polapac ze cos tu jest nie tak. skomentuj
2011-01-03 14:44:35 | *.*.*.* | olgierd
a to racja... skomentuj
2011-09-22 11:17:45 | 192.100.112.* | wand123
Re: Uważajcie na... bezmyślny pijar [Happybusiness.pl] [2]
Czy PKF Skarbiec ma coś wspólnego z TFI Skarbiec ? Jeśli nie to trochę dziwne, że dwa
odrębne podmioty działają w tej branży mając prawie identyczne nazwy. skomentuj
2011-09-23 10:46:51 | 83.238.103.* | RafałSz
PKF Skarbiec nie ma nic wspólnego z TFI Skarbiec. TFI (towarzystwo funduszy
inwestycyjnych) zajmuje się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi, musi mieć
licencję Komisji Nadzoru Finansowego. TFI nie wolno udzielać pożyczek ani prowadzić
tego typu działalności skomentuj
2011-09-23 11:51:28 | *.*.*.* | olgierd
zresztą takich spółek jest masa:
http://krs.ms.gov.pl/Nazwa.aspx?rodzaj=Full&nazwa=skarbiec skomentuj
2011-09-23 14:53:15 | 91.216.115.* | s.e.o.
no coż jesli można i obronić poszkodowanych i zarobić sam sie pisze na robienie
takich stron skomentuj
2011-09-23 23:44:14 | 31.175.85.* | ZAMBA
SZKODA, ŻE WTEDY JESZCZE NIE BYŁO AKCJI ZAMBA !!! [1]
OLGIERDZIE,

Gdyby ta pija(r)wka napisała do Ciebie ponownie, to zamiasz się wkurzać i tracić czas
na pisanie, odpowiedz jej krótko - ZAMA.

Niech każdy czytelnik weźmie udział w akcji ZAMBA.

Szczegóły tutaj

to skracaj -

www.skracaj.com/5646.html


www.skracaj.com/5646.html


www.skracaj.com/5646.html


www.skracaj.com/5646.html


www.skracaj.com/5646.html


www.skracaj.com/5646.html


www.skracaj.com/5646.html skomentuj
2012-10-19 09:47:31 | *.*.*.* | olgierd
http://wyborcza.pl/1,75478,12699940,Dlaczego_prokuratura_polegla_na_parabankach__SPEC
JALNY.html skomentuj

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]